- Štítky poradny
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
- Úvod
- Poradna
- Odborné články
- Paradentóza pod lupou
Paradentóza pod lupou
Lidé si začínají věcí obvykle vážit až v okamžiku, kdy je začínají ztrácet. Ne jinak to je s naším chrupem. Po vypadání všech zubů je již však pozdě zkoumat příčinu, obvykle paradentózu.
Až tehdy se většinou dozvíme, že naše zuby jsou spojeny s čelistí zvlaštním systémem vaziva, jehož předností je pevné a současně pružné uchycení řezáků, stoliček atd. na kosti. Nedostatečná péče o dutinu ústní i o tento její závěsný aparát, nebo-li parodont, vede k infekčnímu zánětu dásní a k nemoci zvané jako paradentóza (též také parodontóza).
V lidských ústech se totiž přemnoží bakterie vylučující toxické látky. Souhrně se jim říká plak a mezizubní kartáček nebo dobrý zubní kartáček s pastou je dokáží odstranit. Opomenutí však může znamenat pověstnou kolozubost a jiné problémy. V ústech člověka žije asi tisíc druhů mikroorganismů. Jimi uvolněné toxické látky poškozují přilehlé tkáně a způsobují jejich záněty. Sliny je přenášejí mezi zuby a dásně, kde se bakterie množí velmi rychle. Dásně krvácejí, ústa zapáchají a zuby začnou vypadávat!
Příčiny vzniku paradentózy
Závěsný aparát zubu se skládá z dásně, kostěného zubního lůžka kolem kořene zubu a ze závěsných vazů. Nejčastější příčinou nemoci je zánět dásně, způsobený bakteriálním rozkladem zubního plaku. Vznikající jedovaté látky snižují těsnící schopnost závěsného aparátu, postupně se zvyšuje prostupnost jeho buněk a bakteriální toxiny pronikají i do krevního oběhu. Pokud musejí buňky spojovací tkáně dlouhodobě vzdorovat působení plaku, přestanou plnit svoji funkci. Mezi dásní a zubem vznikne prázdný prostor, známý jako parodontální chobot. Zánět pak zasahuje i do kostního lůžka a níčí ho. Kořen zubu se obnaží a je rovněž zničen.
Příznaky paradentózy
Mezi nejčastější a nejviditelnější příznaky patří především stav dásní, které zčervenají, zduří a otečou. Dochází i k samovolnému krvácení, což je mnoha lidmi špatně chápáno jako povel k povolení v péči o hygienu úst. Ovšem šetrnější čištění zubů není na místě. Naopak vede k ještě větší tvorbě plaku, dalšímu přemnožení bakterií, a tím i ke zhoršení zánětu. Celý proces probíhá naprosto bezbolestně, tím je zákeřnější! Poškození zubního závěsného aparátu narušení spojovacích tkání vytváří předpoklady pro vznik již zmiňovaného parodontálního chobotu. Spojovací tkáně nelze čistit, hromadí se v nich zbytky jídla a bakterie. Zuby pak mohou měnit i svá postavení a dochází ke značným bolestem či ke hnisavým obtížím.
Prevence a léčení pardentózy
Nejzákladnějším předpokladem prevence a léčby paradentózy je co nejdokonalejší ústní hygiena. Důsledné ničení zubního plaku totiž bere ústním bakteriím živnou půdu, brání jim v přemnožení a nedovoluje, aby produkovaly neúnosné množství toxických látek. Při prvním příznaku krvácení z dásní je dobré vyhledat stomatologa, požádat o prohlídku zubů a konzultovat s ním všechny možnosti prevence. Obměnou zubního kartáčku počínaje, přes častější či začínající používání mezizubního kartáčku pokračujíc, až po výběr kvalitní zubní pasti či zubního gelu končeje.